Dobrudzsa Fesztivál


A balkáni folklór iránt érdeklődők nagy örömére került megrendezésre egy több országot érintő nemzetközi fesztivál 2003. szeptember 4-én. A Fonó Budai Zeneház adott otthont a Dobrudzsa tájegység népzenéjét, néptáncait bemutató műsoros estnek.

Két országból, Bulgáriából és Romániából érkeztek vendég együttesek, akik Dobrudzsa sokszínű, változatos zenéjét, táncait mutatták be. A színpadi műsor a „Pajtában” zajlott, melynek első részében a bolgár és román folklór hazai képviselői felváltva adták elő műsorszámaikat, a második részben pedig a külföldről érkezett vendég együttesek mutatkoztak be.

A műsort a Vándor Vokál énekegyüttes nyitotta meg, dobrudzsai dalokat énekeltek. Ezt követően a budapesti Cerbul de Aur román néptáncegyüttes román Dobrudzsa egy térségéből, Conştanţa megyéből mutatott be táncokat, majd a Martenica táncegyüttes Várna környéki kanalas táncot adott elő. Várnát illetve környékét egyes bolgár koreográfusok külön tájegységként kezelik, mások pedig nem választják el Dobrudzsától. Mivel a Bulgáriából érkező Akademika csoport Dobrudzsa legjellegzetesebb táncait hozta el, ezért úgy gondoltuk, hogy Várna környékéről mutatunk be táncokat. Véleményünk szerint érdekes volt látni, hogy minden hasonlóság (pl. viselet, dallamvilág) ellenére, a lassabb tempójú, a sűrűn előforduló és ezáltal egyedi kecses női, illetve munkafolyamatokat idéző férfi kézmozdulatok, majd a tánc végén lévő „kanalazás” által ez a térség valóban némi eltérést mutat a Romániával közvetlen szomszédságban elhelyezkedő terület táncaival szemben. A táncegyüttesünket a Söndörgő zenekar kísérte.

Az Akademika bolgár táncegyüttes az est folyamán 35 perces összeállításban bolgár Dobrudzsa énekeit, táncait elevenítette meg.

A fesztivál színpadi műsorát a tulcea-i (Románia) Baladele Deltei zárta dobrudzsai dalokkal, táncokkal, muzsikával. Románia második legnagyobb és legnevesebb professzionális táncegyüttese  nemrégiben ünnepelte megalakulásának 50. évfordulóját. Az együttest összesen 40 táncos, 10 fős zenekar és 4 szólóénekes alkotja. A fesztiválon bemutatott színvonalas produkciójukat a közönség óriási lelkesedéssel fogadta. A műsor utolsó perceiben az est fellépői közös tánccal búcsúztak a nagy számú nézőseregtől.

A műsor hatalmas sikerét követően spontán táncház alakult ki a Pajtában, majd a színházteremben folytatódott, ahol egészen hajnalig mulathattak a vendégek. A zenekarok, zenészek hol felváltva külön-külön, hol együtt zenéltek, sőt, a közönség soraiból is akadtak néhányan, akik hangszerrel a kezükben kerültek elő és részt vettek az örömzenélésben. Táncházunkat a Falkafolk zenekar is megtisztelte jelenlétével, akik ugyan nem szerepeltek a műsorban, de szívesen szórakoztatták a táncra perdülőket. Külön említést érdemel a romániai zenekar, valamint a csoport vezetője, aki zenés-táncos játékokkal hozta közelebb egymáshoz a vendégeket, táncosokat.

Az Akademika táncegyüttest a Dobrudzsa fesztivált megelőző napon, szeptember 3-án fogadtuk Budapesten. A fesztivált követő napon, szeptember 5-én az Országos Bolgár Önkormányzat látta vendégül a csoportot, találkozhattak az itt élő bolgárokkal. Másnap a magyarországi bolgár fiatalok alkotta csoporttal, a Jantra táncegyüttessel Pécsre utaztak, ahol közös műsort adtak a Pécsi Bolgár Önkormányzat által szervezett bolgár esten.

A fesztivált a bolgár kisebbség részéről Dr. Dancso Muszev, a Bolgár Országos Önkormányzat elnöke, román részről pedig Kreszta Traján, a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatának elnöke tisztelte meg jelenlétével.

A fesztivál szervezői: a Martenica táncegyüttes és a Cerbul de Aur táncegyüttes.

 

A rendezvény támogatói:

Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma

Nemzeti Kulturális Alapprogram

Fővárosi Önkormányzat Kulturális Bizottsága

Fővárosi Önkormányzat Emberi Jogi, kisebbségi és vallásügyi Bizottsága

Országos Bolgár Önkormányzat

Pécsi Bolgár Önkormányzat

szórólap