Martenica Ünnep ’99

A "Martenica Ünnepet" először 1993-ban rendeztük meg. Akkor az apropót együttesünk 10. éves fennállása szolgáltatta, arról szerettünk volna megemlékezni azokkal az emberekkel, együttesekkel együtt, akik valamilyen szempontból közel álltak hozzánk, valamilyen módon segítették az együttes munkáját, létrejöttét, vagy az általuk képviselt kultúra, művészeti ág volt szívünknek kedves. 

Ez a 10. éves megemlékezés olyan kedvező fogadtatásra talált a hazai néptánc és folklór kedvelő közönség körében, hogy a következő években igyekeztünk mindig ismét összehozni e szerteágazó művészeti csoportokat. Így vált lassan hagyománnyá a "Martenica Ünnep", s reméljük egyben a hazai nemzetiségi kultúra egyik rangos eseményévé. Nem tudtuk ugyan minden évben megrendezni, hol anyagi okok, hol pedig külföldi turné miatt, de amikor sikerült, igyekeztünk a hazai és több alkalommal a külföldi együttesekkel igazi "ünnepi" hangulatot varázsolni. Egyik évben még a Budapesti Tavaszi Fesztivál eseményei közé is bekerült ez a szándékunk szerint izgalmas, sokszínű nemzetiségi kavalkád.

 

1999. június 24-én ötödik alkalommal került megrendezésre a Fonó Budai Zeneházban.

Az este 20.00 órakor kezdődő rendezvény első felében a meghívott táncegyüttesek és a házigazda Martenica műsora volt látható. Első alkalommal szerepelt együtt az ország összes, bolgár táncokat előadó együttese. Kezdte a Roszica, mo-i bolgár gyermekekből, és a Jantra, mo-i bolgár fiatalokból álló tánccsoport. Majd jött a Zdravec és a budapesti közönség körében újnak számító békéscsabai Balkán Együttes. A bolgár táncokat megszakította a pécsi Dukát együttes, tőlük dél-szláv táncokat láthatott a közönség. Végül a Martenica zárta a táncosok blokkját, műsorunkban először lépett színpadra utánpotló csoportunk 10 tagja.

 

A műsor mindenki örömére jelképezte azt, hogy a bolgár tánchagyomány nemcsak hogy él a fővárosban és vidéken, hanem egyre szélesebb tömeget vonz és mind többen érzik azt, hogy művelni ill. továbbadni jó és fontos, érték az emberek számára.

 

Az est további része nemzetiségi szempontból színesebben alakult. Koncertet adott a Rományi Rota roma, és a Vertetics Orkesztár balkáni zenei alapokra épülő "világzenét" játszó zenekar. Majd megmozgatta a táncolni vágyókat a Rila (bolgár), a Söndörgő (szerb) és a Maskarades (görög) zenekarok táncháza. Legvégül Kerényi Róbert és zenekara moldvai dallamokkal zárta az Ünnepet.

Az est folyamán a Fonó jóvoltából faszénen sült kebapcse kostolóban volt része a közönségnek és szentivánéj lévén az éjféli tűzugrás sem maradt el.

 

2000-ben a Martenica Ünnepet két különálló rendezvényhez kötöttük. Az első 2000. március 18-án a Bolgár Kultúrházban zajlott, a Martenica önálló estet adott elsősorban a bolgár kisebbség számára. A másodikra, szeptember 23-án a Fonó Budai Zeneházban került sor, melynek témája a makedón folklór volt és egyben az általunk szervezett 3 napos Makedón Fesztivál záró estjét képezte.

 

 

 

 

vissza