Műsornaptár 2008

Dátum

Helyszín

Megnevezés

Február 01. 18:30

Kispesti Munkásotthon Művelődési Ház KMO

XIX. kerületi kisebbségi rendezvény

Február 23. 12:30

Orczy Kert nagyterme

(VIII. ker. Nagyvárad tér).

Józsefvárosi Családi Nap

Április 24.

Ráckeve

Nemzetiségi fesztivál

Május 25.

Budapest, Sváb-hegy, Fülemüle u.

Szent Cirill és Metód Ünnepe

Június 21. 17:00

Budapest, Vörösmarty tér

Duna Karnevál

Augusztus 17.-24.

Törökország Hemsin-Rize

 

Szeptember 19. 19:00

Pécs

Pécsi bolgár önkormányzat estje

Szeptember. 21.

10:30 - 13:00 között

Dunaharaszti

Nemzetiségi nap

Szeptember. 21.

15:30 - 16:00 között

Soroksár, Molnár sziget

Soroksári bolgár önkormányzat rendezvénye

Szeptember. 27. 15:15

Budapest, XXI. ker. Csepel,

Karácsony Sándor (sétáló) utca

Csepeli Ősz

December. 05. 19:20 -

Budapest,

Kispesti Munkásotthon Műv. Ház.

Kerületi kisebbségek közös kulturális estje

December. 14. 18:30 -

Budapest, Budai Vigadó

Pro Cultura Minoritate Hungariensis díjátadás

Hagyományos ünnepekről röviden:

Január - Bábanap - Babinden

A nők: a szülésznők, az anyaság, az élet ünnepe. A hagyomány szerint ezen a  napon a születést segítő bába tiszteletére gyűltek össze a nők.

Február - Szőlőmetsző Trifon - Trifon Zarezan

Szent Trifon szőlősgazda és gyógyító, a III. században élt, a borászat és szőlészet védőszentje. Február első napjaiban ünnepelték, ekkor történt ugyanis a rituális szőlőmetszés. A reggeli istentiszteleten a templomban megszentelték a vizet, amellyel azután meghintették a szőlőt. A szőlő cárját minden évben megválasztották.

Március - Martenica - Baba Marta

A bolgár hagyományokban a tavasz kezdetéhez kapcsolódó szokás, mely nevét Bába Mártáról kapta. A hosszú tél után mindenhol kitakarítják a házakat, kikergetik a kígyókat, csúszómászókat, és a házban fellelhető összes piros színű textíliát - szőnyeget, terítőt, takarót, kendőt, szoknyát, kötényt - kiteregetik, melynek segítségével - a hiedelem szerint - elűzhetik a gonoszt. Az ünnep hajnalán, takarítás közben „Márta néni” fentről figyeli az eseményeket, és ha csúnya öregasszonyokat talál a ház körül, azonnal visszakergeti őket. Hogy haragját elkerüljék, fiatal, szép lányok tüsténkednek mindenfelé. Így a szokás kötődik a tavaszi párválasztás, termékenység, jövendölés hiedelmeihez is.

A „martenica” (martenicska) piros-fehér selyem- vagy pamutfonalból készült díszt, a bolgárok évszázadok óta minden év március 1-én feltűzik ruhájukra, magukon viselik, illetve szeretteiknek adják át. A tél végének és a tavasz kezdetének első hírnöke ez. Különböző területeken sokféle szokás él, ezek közül néhányat említünk meg. A hagyomány szerint akkor kell levenni a „martenicát”, amikor az ember megpillantja az első gólyát. Ezután egy gyümölcsfa rügyező ágára kell kötözni, ott biztosan bő termés várható. Más helyeken a kis „martenicákat” kövek alá teszik, így űzik el a csúszó-mászókat, bogarakat, melyek a gonoszt testesítik meg.

Hivatalos ünnepekről röviden:

Március 3. - Bulgária nemzeti ünnepe

1878. március 3-án, a Konstantinápolyhoz közeli kis településen, San Stefanóban írták alá az Oroszország és az Oszmán Birodalom közötti békeszerződést. Öt évszázados oszmán utalom után ez a szerződés állította helyre a bolgár állam önállóságát etnikai területein. (forrás: Blgarszki Vesztnik)

Május 24. - A szláv írásbeliség és a bolgár kultúra napja

Szent Cirill és Metód apostolok napja a XIX. század közepén vált a bolgár kultúra, írásbeliség és művelődés ünnepévé. A pravoszláv egyház szent apostolokká avatta a szaloniki testvérpárt, 1980-ban tevékenységük elismeréseként II. János Pál pápa a katolikus egyház szentjei sorába is felvette őket. A bolgár hovatartozás és öntudat kifejeződésének egyik jelentős szimbólumai. (forrás: Blgarszki Vesztnik)

 

Elmúlt rendezvényeink:

Rendezvénynaptár 2007

Rendezvénynaptár 2006

Rendezvénynaptár 2005

Rendezvénynaptár 2004

Rendezvénynaptár 2003

Martenica ünnep - 1999

Makedón fesztivál - 2000

Trák fesztivál - 2002

Dobrudzsa fesztivál - 2003

 

 

vissza a lap tetejére